IMPERIUM TAPET

Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

[spacer][mc4wp_form id="5494"][spacer]

Czas na nowego laptopa! Jak wybrać najlepszy sprzęt?

By Posted on 0 3 m read 1.6K views

Widzimy je wszędzie i nigdzie nie wywołują zaskoczenia. Laptopy, bo o nich mowa, są obecnie tak powszechne, używane w wielu różnych obszarach życia, że nie myślimy: czy kupić, a raczej, na jaki nowy model zmienić swój wysłużony sprzęt? Co kilka lat powinniśmy zadać sobie to pytanie, bo technologia zmienia się nieustannie, a laptop, który jeszcze niedawno był w miarę nowoczesny, teraz przestaje nam wystarczać. Planujemy więc kolejny zakup – w tej sytuacji dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Co nowego?

Osoby, które nie interesują się nowinkami technologicznymi i przez długie lata pracują na tym samym laptopie, mogą być w szoku, gdy zaczną poszukiwania. Zachwycić i zadziwić mogą przede wszystkim niezwykle komfortowe w użytkowaniu laptopy z ekranem dotykowym, a przecież mogłoby się wydawać, że ta funkcja jest zarezerwowana dla tabletów. Tak zwane hybrydy, czyli połączenie laptopów i tabletów są jednymi z popularniejszych w ostatnich latach, ale to nie wszystko, co może zaskoczyć.

Inną ciekawostką jest podświetlana klawiatura, co szczególnie docenią osoby lubiące pracować w nocy. Czujniki, jakie są zamontowane pod klawiaturą, włączają się nie tylko w ciemności, ale też, gdy przebywamy w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Co jeszcze? Trackpoint – tak zwany joystick znajdujący się pomiędzy klawiszami klawiatury – stanowi ciekawa alternatywę dla touchpada i myszki. Na uwagę zasługuje też stacja dokująca wyposażona w dodatkowe porty, dzięki czemu notebook jest bardziej funkcjonalny.

No i oczywiście – z każdym rokiem wygląd laptopów ulega zmianie, a nowoczesne obudowy – bardzo popularne obecnie konstrukcje aluminiowe oraz ze stopów magnezu – potrafią zachwycić. Mimo tych nowinek i tak najważniejsze są kluczowe podzespoły, a więc na nie w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę.

czas na nowego laptopa

Najważniejsze parametry

To przede wszystkim procesor, a tutaj właściwie mamy do wyboru między dwoma firmami – AMD oraz Intel. AMD przoduje w tworzeniu solidnych jednostek do netbooków i laptopów budżetowych. Są dość tanie, a jednocześnie gwarantują dużą moc do wykonywania podstawowych zadań. Intel zaś ma w swojej ofercie zróżnicowane wersje, nie tylko niskobudżetowe, ale również mobilne, gamingowe czy wykorzystywane w stacjach roboczych. Również w przypadku kart graficznych możemy wybierać w ofercie dwóch firm – tak samo, jak poprzedni: AMD oraz Nvidia.

Obaj producenci oferują układy do użytku uniwersalnego, a wybierając odpowiedni chipset, zwracajmy szczególnie uwagę, czy mamy do czynienia z kartą dedykowaną (zapewniającą wyższą wydajność), czy zintegrowaną, jaka jest dostarczana wraz z procesorem. Istotna jest również pamięć RAM – do użytku domowego wystarczy 4GB, ale do gier już potrzeba więcej miejsca – min. 8GB. To samo powiemy o dyskach twardych, bo możemy wybrać między modelem starszej generacji – HDD oraz nowszej – SSD.

czas na nowego laptopa

Czy coś jeszcze?

Owszem, zwracajmy uwagę na wielkość matrycy, a także to, jak jest wykonana (czy ma powłokę błyszczącą, czy matową), podstawowe porty (USB, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe RJ-45), czytnik kart pamięci, przydającą się do wielu zadań kamerę oraz to, czy laptop posiada napęd (ale uczciwie trzeba przyznać, że coraz więcej producentów od tego odchodzi).

ImperiumTapet.com
signature

What do you think?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Comments Yet.