Widzimy je wszędzie i nigdzie nie wywołują zaskoczenia. Laptopy, bo o nich mowa, są obecnie tak powszechne, używane w wielu różnych obszarach życia, że nie myślimy: czy kupić, a raczej, na jaki nowy model zmienić swój wysłużony sprzęt? Co kilka lat powinniśmy zadać sobie to pytanie, bo technologia zmienia się nieustannie, a laptop, który jeszcze niedawno był w miarę nowoczesny, teraz przestaje nam wystarczać. Planujemy więc kolejny zakup – w tej sytuacji dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Co nowego?
Osoby, które nie interesują się nowinkami technologicznymi i przez długie lata pracują na tym samym laptopie, mogą być w szoku, gdy zaczną poszukiwania. Zachwycić i zadziwić mogą przede wszystkim niezwykle komfortowe w użytkowaniu laptopy z ekranem dotykowym, a przecież mogłoby się wydawać, że ta funkcja jest zarezerwowana dla tabletów. Tak zwane hybrydy, czyli połączenie laptopów i tabletów są jednymi z popularniejszych w ostatnich latach, ale to nie wszystko, co może zaskoczyć.
Inną ciekawostką jest podświetlana klawiatura, co szczególnie docenią osoby lubiące pracować w nocy. Czujniki, jakie są zamontowane pod klawiaturą, włączają się nie tylko w ciemności, ale też, gdy przebywamy w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Co jeszcze? Trackpoint – tak zwany joystick znajdujący się pomiędzy klawiszami klawiatury – stanowi ciekawa alternatywę dla touchpada i myszki. Na uwagę zasługuje też stacja dokująca wyposażona w dodatkowe porty, dzięki czemu notebook jest bardziej funkcjonalny.
No i oczywiście – z każdym rokiem wygląd laptopów ulega zmianie, a nowoczesne obudowy – bardzo popularne obecnie konstrukcje aluminiowe oraz ze stopów magnezu – potrafią zachwycić. Mimo tych nowinek i tak najważniejsze są kluczowe podzespoły, a więc na nie w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę.
Najważniejsze parametry
To przede wszystkim procesor, a tutaj właściwie mamy do wyboru między dwoma firmami – AMD oraz Intel. AMD przoduje w tworzeniu solidnych jednostek do netbooków i laptopów budżetowych. Są dość tanie, a jednocześnie gwarantują dużą moc do wykonywania podstawowych zadań. Intel zaś ma w swojej ofercie zróżnicowane wersje, nie tylko niskobudżetowe, ale również mobilne, gamingowe czy wykorzystywane w stacjach roboczych. Również w przypadku kart graficznych możemy wybierać w ofercie dwóch firm – tak samo, jak poprzedni: AMD oraz Nvidia.
Obaj producenci oferują układy do użytku uniwersalnego, a wybierając odpowiedni chipset, zwracajmy szczególnie uwagę, czy mamy do czynienia z kartą dedykowaną (zapewniającą wyższą wydajność), czy zintegrowaną, jaka jest dostarczana wraz z procesorem. Istotna jest również pamięć RAM – do użytku domowego wystarczy 4GB, ale do gier już potrzeba więcej miejsca – min. 8GB. To samo powiemy o dyskach twardych, bo możemy wybrać między modelem starszej generacji – HDD oraz nowszej – SSD.
Czy coś jeszcze?
Owszem, zwracajmy uwagę na wielkość matrycy, a także to, jak jest wykonana (czy ma powłokę błyszczącą, czy matową), podstawowe porty (USB, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe RJ-45), czytnik kart pamięci, przydającą się do wielu zadań kamerę oraz to, czy laptop posiada napęd (ale uczciwie trzeba przyznać, że coraz więcej producentów od tego odchodzi).
0 Comments